TRiLiada 2014

27 maja 2014 roku odbyła się kolejna edycja TRiLiady, która corocznie ma miejsce na przełomie maja i czerwca. Tym razem do grona organizatorów imprezy, oprócz Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Rolniczej, przystąpili członkowie Studenckiego Koła Naukowego Ekoenergetyków.

TRiLiadę – tradycyjnie pod hasłem „uczyć bawiąc” – otworzył o godzinie 9.00 Dyrektor Instytutu Inżynierii Biosystemów, prof. Jacek Przybył. Następnie przedstawiciele firm z branży techniki rolniczej zaprezentowali nowe rozwiązania techniczne stosowane w maszynach, niejednokrotnie nagrodzone medalami wystawy maszyn rolniczych Agritechnica 2013.

Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wystąpień poświęconych: najnowszym kosiarkom dyskowym Kuhn i systemom zmiennego dawkowania nawozów stosowanych w rozsiewaczach nawozów Rauch, które zaprezentował p. Artur Szymczak, dyrektor firmy Kuhn Maszyny Rolnicze Sp. z o.o. Z kolei prezentacja p. Mikołaja Szembka reprezentującego firmę LEMKEN POLSKA Sp. z o.o poświęcona była filozofii indywidualnego dostosowywania maszyn Lemken wymaganiom poszczególnych klientów. Ciekawym akcentem tego wystąpienia, był kończący je quiz przeprowadzony wśród publiczności, w którym nagrodami były modele maszyn Lemken. Na zakończenie swojego wystąpienia p. Szembek zaprosił studentów do odwiedzenia jednej z fabryk firmy podczas wyjazdu na kolejne targi do Hanoweru. Firmę CLAAS Polska Sp. z o.o. reprezentowała p. Barbara Raba, która przedstawiła ofertę tego producenta oraz najnowsze systemy wspierające kombajnistów w pracy. Przedstawiciel firmy Agromix Sp. z o.o. p. Grzegorz Kosiński zaprezentował 25 letnią historię firmy, oraz humorystyczny film, o tym jak silne uczucia wiążą maszyny marki Krone z ich użytkownikami. Dzięki prezentacji p. Sebastiana Karasiewicza reprezentującego firmę Agco Sp. z o.o. zgromadzona publiczność mogła zapoznać się z najnowszym modelem ciągników Valtra z serii S. Natomiast p. Artur Grzeskowiak z firmy KMK Agro przedstawił ofertę deszczowni szpulowych firmy RM. Agro Rami reprezentował dyrektor handlowy p. Tomasz Polak, który przedstawił kierunki działania firmy oraz akcje prowadzone w ramach programu Albatros, nad którym patronat objął Instytut Inżynierii Biosystemów. Jako ostatni głos zabrał p. Krzysztof Więckowski reprezentujący firmę Raiffeisen Agro – Technika Sp. z o.o. Jego wystąpienie poświęcone było nowoczesnym systemom wspomagającym operatorów maszyn marki New Holland.

Bezpośrednio po części wykładowej rozpoczął się pokaz maszyn na dziedzińcu Instytutu. Wśród prezentowanych maszyn można było zobaczyć zaczepiany opryskiwacz Kuhn, prasy firm Kuhn i Krone, deszczownię szpulową RM oraz pompę do deszczowni, a także ciągniki: Claas Axion, Case Puma, Kubota, New Holland i Valtra.

O godzinie 14:00 rozpoczęto konkurs sprawnościowy. Do fazy eliminacyjnej rozgrywek stanęło 9 drużyn z kierunków studiów: Ekoenergetyka, Informatyka i agroinżynieria, oraz Technika Rolnicza i Leśna. Drużyny musiały zmierzyć się z takimi konkurencjami jak: przeciąganie ciągnika na czas, slalom z jajkiem na łyżce, oraz pomiar siły głosu. Eliminacje wyłoniły cztery drużyny, które wzięły udział w finale. Były to drużyny: V TRiL, I TRiL, III Eko., oraz IV TRiL.

W fazie finałowej organizatorzy przygotowali konkurencje polegające na rzucie gumiakiem do celu, przestawianiu bramki ładowaczem czołowym, oraz nakręcaniu nakrętek na śruby na czas. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła drużyna V TRiL, drugie miejsce przypadło drużynie I TRiL, natomiast drużyna III Eko. Utrzymała ostatnie miejsce na podium. Na zakończenie zwycięskie drużyny otrzymały z rąk Dyrektora IIB nagrody w postaci Złotej, Srebrnej i Brązowej Redlicy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.