XIII Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych Wilkowice 2014

relacja SKN Inżynierii Rolniczej

Pomysł, aby wybrać się na XIII Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka zrodził się na jednym z ostatnich spotkań Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Rolniczej w czerwcu br. Nie chcieliśmy jednak pojawić się tam wyłącznie jako zwiedzający, lecz wpadliśmy na pomysł, aby pokazać tam coś ciekawego.

Okazało się, że istnieje taka możliwość, gdyż w posiadaniu Instytutu Inżynierii Biosystemów UP w Poznaniu są co najmniej dwie ciekawe maszyny. Jedną z nich jest rzadko spotykany w Polsce ciągnik Massey Ferguson 133, który jak mówi miejska legenda, trafił do naszego Instytutu po zakończeniu badań jakie prowadzono na tym ciągniku w fabryce Ursusa przed zakupem licencji od Massey Fergusona.

Drugim ciekawym „eksponatem” okazała się niepozorna jednoosiowa przyczepa zaparkowana na co dzień na tyłach Instytutu. Jest to bowiem przyczepa marki Ferguson wyprodukowana najprawdopodobniej w połowie lat 50. XX w. Można podejrzewać, że powstała ona tuż przed lub tuż po połączeniu się firm Ferguson i Massey-Harris. Niektórzy twierdzą, że trafiła ona do Poznania w ramach powojennej pomocy z UNRRA, choć wydaje się to mało prawdopodobne, gdyż jest na to po prostu za „młoda”.

Niestety, przyczepa nie wyglądała najlepiej, więc podjęliśmy decyzję o jej naprawie. Prace objęły przede wszystkim wymianę deskowań burt oraz malowanie całej konstrukcji. Ponadto naprawiony został siłownik wywrotu oraz wymienione wszystkie instalacje, tzn. elektryczna, pneumatyczna i hydrauliczna. W tym miejscu należy podkreślić wkład jaki włożyli w tę naprawę Viola Szuba, Marta Zawada oraz Wojtek Ratajczak. Jednocześnie chcemy podziękować panom z naszego warsztatu, czyli Jackowi Mateli i Stanisławowi Prawniczakowi, którzy włożyli najwięcej pracy ten remont.

Choć terminy były napięte, ostatecznie udało nam się wyjechać z Instytutu zgodnie z planem, czyli 22 sierpnia przed południem. Do Wilkowic pojechaliśmy „na kołach” dwoma ciągnikami. Wspomnianym już MF-em oraz przyczepą Ferguson zaczepioną do Ursusa C-330. Podróż przebiegła bez większych przeszkód i już chwilę po 15:00 mogliśmy zameldować się w Wilkowicach. Dzięki temu wraz z Mikołajem Szatnym i jego Ursusem C-328, którzy dołączyli do nas na miejscu, mogliśmy wziąć udział w paradzie starych ciągników ulicami Leszna.

Następnego dnia rozpoczął się festiwal w Wilkowicach, na którym pojawiło się ponad 250 eksponatów: od najprostszych narzędzi konnych, poprzez silniki stacjonarne i maszynę parową, aż po hałaśliwe Ursusy C-45, wielkie Dutry i 1200 konny ciągnik z zawodów tractor pullingu.
Musimy przyznać, że pomimo iż było głośno i momentami bardzo tłumnie, to impreza ta spodobała się na nam tyle, że w przyszłym roku znów się wybierzemy zabierając za sobą jeszcze więcej eksponatów.

Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej

PS. Co ważne udało nam się też szczęśliwie wrócić, również „na kołach” i to po zmroku, gdyż do Instytutu dojechaliśmy w niedzielę ok. 21:30.
Zapraszamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć i filmów z tego wyjazdu, jest ona dostępna w Internecie

Możliwość komentowania jest wyłączona.