Witaj w swojej nowej drupalowej witrynie!

Wykonaj proszę tych kilka czynności, by skonfigurować witrynę i rozpocząć korzystanie z niej:

 1. konfiguracja witryny - po zalogowaniu odwiedź dział zarządzania, skąd będziesz mógł dostosować i skonfigurować wszelkie aspekty witryny.
 2. włączenie dodatkowych funkcji - przejdź na stronę z listą modułów i włącz interesujące cię funkcje. Więcej modułów możesz znaleźć w dziale z modułami w witrynie Drupala.
 3. dostosowywanie designu witryny - by zmienić "look and feel" witryny, odwiedź dział konfiguracji skórek. Możesz wybrać jedną z załączonych skórek lub pobrać inne z witryny Drupala.
 4. dodawanie zawartości - i wreszcie, dodaj zawartość do witryny. Komunikat ten zniknie, gdy umieścisz jakiś wpis na stronie głównej.

By uzyskać więcej informacji zapoznaj się proszę z informacjami w dziale pomocy lub przeglądnij podręczniki Drupala zamieszczone w sieci. Możesz także zadać pytanie na oficjalnym angielskim, bądź też polskim forum, a także zapoznać się z szeroką gamą innych możliwości uzyskania pomocy.

Aktualności

Impreza zamykająca projekt ForseenPOMERANIA

Teledetekcja jest coraz częściej wykorzystywana do planowania i zrównoważonego użytkowania różnego typu terenów. Umożliwia gromadzenie informacji dotyczących rozległych obszarów w stosunkowo krótkim czasie, szczególnie przydatna jest do szacowania zasobów biomasy w lasach. W ciągu ostatnich trzech lat, naukowcy z północno-wschodnich Niemiec i północno-zachodniej Polski przetestowali i dopracowali różne metody teledetekcyjne do szacowania biomasy leśnej. Uzyskane informacje zostaną udostępnione za pośrednictwem internetowego portalu Geoinformacyjnego. Prace nad budową portalu realizowane są w ramach projektu "ForseenPOMERANIA" współfinansowanego przez unijny program Interreg IVa i będą oddane w maju 2014 r. Z tej okazji, serdecznie zapraszamy na imprezę zamykającą projekt, która odbędzie się w czwartek, 08 maja 2014, w godzinach: 09:30 - 15:00, w sali wykładowej Leśnego Centrum Kompetencyjnego Eberswalde (LFE). Podczas tego wydarzenia, zostaną zaprezentowane i poddane pod dyskusję najważniejsze wyniki projektu. Serdecznie zapraszamy do Eberswalde.

Międzynarodowa konferencja - Forest Biomass Conference 2013

W dniach 7-9 października 2013 r. w Mierzęcinie koło Dobiegniewa odbyła się międzynarodowa konferencja Forest Biomass Conference na temat biomasy leśnej. Konferencja zorganizowana została pod auspicjami dwóch największych organizacji leśnych na świecie: EFI (European Forest Institute) oraz IUFRO (International Union of Forest Research Organizations). Głównym organizatorem konferencji był Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Tematyka konferencji obejmowała:

 • Czynniki wpływające na produkcję biomasy (klimat, warunki siedliskowe, prowadzone zabiegi hodowlane)
 • Metody szacowania zasobów biomasy w lasach (pomiary naziemne, zdjęcia lotnicze, obrazy satelitarne, skaning laserowy i inne)
 • Modelowanie wzrostu drzew i drzewostanów
 • Produkcja biomasy drzewnej na plantacjach
 • Techniki pozyskania biomasy
 • Wykorzystanie biomasy leśnej na cele energetyczne
 • Akumulacja dwutlenku węgla
 • Aspekty ekologiczne, ekonomiczne i uwarunkowania polityczne produkcji biomasy w lasach

Spotkanie partnerów projektu oraz konferencja "Szacowanie biomasy metodami teledetekcyjnymi" w Eberswalde

W dniach 23-24 kwietnia 2013 w Eberswalde odbyło się piąte spotkanie partnerów projektu "ForseenPOMERANIA". Jego organizatorem było Leśne Centrum Kompetencyjne Eberswalde (LFE). Pierwszego dnia, w auli LFE, odbyła się konferencja pod tytułem "Szacowanie biomasy metodami teledetekcyjnymi", która była otwarta dla publiczności. Przedstawiciele instytucji uczestniczących w projekcie zaprezentowali aktualnie realizowane działania oraz pierwsze wyniki wspólnych badań, przed audytorium liczącym ponad 70 uczestników z Polski i Niemiec. Dodatkowo, Profesor Birgit Kleinschmit (Uniwersytet Techniczny w Berlinie) i Philipp Lehman (DELPHI IMM, Poczdam) przedstawili możliwości i aktualne trendy w modelowaniu biomasy metodami teledetekcyjnymi. Wieczorem przy grillu, w ogrodzie botanicznym w Eberswalde, odbyło się spotkanie partnerów projektu sponsorowane przez Brandenburskie Stowarzyszenie Leśników.

Spotkanie partnerów projektu w Maciejewie

Kolejne, czwarte już spotkanie partnerów projektu „Opracowanie transgranicznego systemu wspomagania procesów decyzyjnych dla zdalnej i modelowej oceny biomasy drzewnej w lasach obszaru wsparcia POMERANIA (ForseenPOMERANIA)" odbyło się w dniach 13-14 listopada 2012 w malowniczo położonym, zabytkowym Pałacu w Maciejewie. Gospodarzem spotkania była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.

Pierwszego dnia spotkania w czasie wyjazdu terenowego uczestnicy zapoznali się z gospodarką leśną realizowaną przez Nadleśnictwo Goleniów, w tym m.in.: inwestycjami drogowymi i urządzeniami wodnymi wybudowanymi w ramach projektu Małej Retencji Nizinnej, czy zrealizowanymi projektami ze środków NFOŚiGW i Programu dla Odry 2006.

Uczestnictwo zespołu Forseen POMERANIA w Biegu Ulicznym w Eberswalde

Spotkania w ramach projektu, konferencje z licznymi prezentacjami oraz międzynarodowe obozy naukowe wskazują na dobrą współpracę pomiędzy partnerami projektu. Bieg Eberswalde, który odbył się 2 września 2012 r., był kolejną okazją do wyrażenia dobrej woli współpracy, tym razem w sporcie. Do biegu Zespołowego ForseenPOMERANIA staneli reprezentanci z Niemiec i Polski: Dr. Annett Degenhardt, Martin Fimiarz, Michael Körner, Stefan Kärgel and Simon Klinner z Landeskompetenzzentrum Forst Eberswalde, oraz  Dr. Andrzej Węgiel, Dr. Piotr. S. Mederski i Sławomir Sułkowski z Universytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy specjalnie na ten cel przyjechali z Polski. 

W Biegu Zespołowym uczestniczyli również pracownicy Landesbetrieb Forst Brandenburg, Johann Heinrich von Thünen-Institute, Eberswalde University for Sustainable Development oraz Eberswalde foundation Waldwelten.