Życie Zespołu:

 

O konkursie regionalnym w Spychowie, słyszeliśmy już prawdziwe legendy. Mówiły one o fantastycznym spływie kajakowym, malowniczych mazurskich miejscowościach, przyjacielskiej atmosferze, super nagrodach, regionalnych kapelach, tańcach na drewnianym parkiecie, pieczonych dzikach i czterometrowym ognisku z papierówki. Skuszeni tymi obietnicami postanowiliśmy zorganizować zespołowy wyjazd na ten konkurs, który byłby zakończeniem konkursowej trasy ZTM „Venator” w 2013 roku. Po zebraniu 8 osobowej ekipy, która miała się zjechać ze wszystkich krańców Polski wyruszyliśmy sprawdzić prawdziwość legend opływających Spychowo niczym mleko i miód i … zostaliśmy mile zaskoczeni.

                    Część zespołu przyjechała już w czwartek, aby wziąć udział w piątkowym spływie. W dziesięciokilometrowej trasie Spychowo – Zgon wzięło udział około 100 uczestników konkursu w 50 kajakach. Nad przebiegiem spływu czuwali oczywiście ratownicy. Trasa spływu była bardzo malownicza, przebiegała ona przez duże mazurskie jeziora, leśne rzeczki, i śródpolne trzcinowiska. Po spływie, wynajęty autokar zawiózł nas do karczmy w Spychowie, gdzie czekał na nas poczęstunek i zespół blues’owy „The Woods”. Tego dnia wstrzeliliśmy się bezbłędnie w pogodę, gdyż zarówno rano przed spływem jak i późnym wieczorem padał obfity deszcz, gdy w trakcie spływu świeciło słońce.

                    Nie mieliśmy tyle szczęścia w sobotę, gdyż konkursowego dnia przywitał nas deszcz. Było to okazją do zwiedzenia budynków Nadleśnictwa, gdzie mogliśmy schronić się przed deszczem i napić się ciepłej kawy. Konkursowi towarzyszyła uroczystość otwarcia wystawy prac malarskich będących owocem Spychowskiego pleneru malarskiego. Uroczystości tej towarzyszył „najlepszy myśliwy wśród aktorów i najlepszy aktor wśród myśliwych” – Pan Bogusław Linda. Oczywiście skorzystaliśmy z okazji aby zaprosić go do wspólnego – pamiątkowego zdjęcia.

                    W przesłuchaniach wystąpiło rekordowo łącznie 95 solistów i 19 zespołów, co może świadczyć o fakcie, że z roku na rok „legenda” Spychowskiego konkursu dociera coraz głębiej w Polskę. W wyniku rywalizacji solistów 1 miejsce klasyfikacji ogólnej w mistrzowskiej klasie A zajęła Justyna Stępień – reprezentantka ZSM Echo przy ZO PZŁ w Warszawie. 2 miejsce przypadło Adamowi Jażdżewskiemu z ZSM "Leśna Brać" przy Nadleśnictwach Spychowo i Strzałowo. 3 miejsce zdobył najlepszy Parforce konkursu czyli Karol Jurczyszyn z ZSM "Gorzowska Knieja" (szukają sponsora!).

W konkursie zespołów najlepszy w mistrzowskiej klasie rogów mieszanych G został ZSM "Leśna Brać" przy Nadleśnictwach Spychowo i Strzałowo, na drugim miejscu uplasował się nasz ZTM „Venator” UP w Poznaniu , zaś trzecie miejsce zdobył ZSM Echo przy ZO PZŁ w Warszawie.

W kasie muzyki myśliwskiej MB wybrane utwory najlepiej zaprezentował nasz Zespół „Venator” zdobywając 1. miejsce. Tuż za nami 2. miejsce zdobył ZSM "Leśna Brać" przy Nadleśnictwach Spychowo i Strzałowo, 3. miejsce przypadło ZSM Echo przy ZO PZŁ w Warszawie.

                    Po wynikach udaliśmy się na biesiadę myśliwską, zorganizowaną na polanie leśnej „Gwara” na której potwierdziliśmy „legendę” konkursu w Spychowie. Była muzyka, tańce, czterometrowe ognisko, trunki, pieczone dziki i wspaniała atmosfera imprezy, która odbyła się pod gwieździstym niebem.

 

Więcej wyników z przesłuchań konkursowych znajdziecie na stronie:

http://www.muzyka.mysliwska.pl/2004/index.php?dz=4&i1=263&i2=5

 

autor, Rot Bartosz

Tu zobaczysz zdjęcia..

 


                    Słońce, plaża, złote trunki i … róg Parforce, tak w telegraficznym skrócie można opisać przebieg  IX Kaszubskiego Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej „Sierakowice 2013”. Konkurs odbył się 20 lipca 2013 roku w ramach Festiwalu Kultury Łowieckiej „Knieja 2013” w urokliwej kaszubskiej miejscowości Sierakowice. Same przesłuchania miały miejsce w pięknym zabytkowym kościele w całości wykonanym z drewna, co zapewniało świetne warunki akustyczne. Na konkurs przyjechaliśmy trochę spóźnieni, gdyż nie przewidzieliśmy wzmożonego ruchu „plażowiczów” wybierających się w weekend nad morze, oraz „postępujących” robót drogowych na trasie, nie mniej jednak zdążyliśmy zagrać zgodnie z postępującą kolejnością. Jeżeli chodzi o ilość uczestników to w tym roku frekwencja była rekordowa – na konkurs przyjechało 60 solistów i 10 zespołów, bo … było o co walczyć. Każdy zwycięzca 1szego miejsca w poszczególnej klasie solistów C,B,A otrzymywał mały róg myśliwski pless z którym mógł wrócić do domu. Natomiast zwycięski zespół w klasie muzyki myśliwskiej, otrzymywał duży róg Parforce. W wyniku zmagań solistów i zespołów 1sze msce w klasie dziecięcej „D” zajął Marcin Godlewski z Bytowa, który reprezentował Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej. Zwycięzcą klasy początkującej „C” została Jolanta Rutkowska z Koła Łowieckiego Ryś w Gdańsku. W klasie średniozaawansowanej „B” najlepszy się okazał Sławomir Murawski z Nadleśnictwa Skrwilno, a bezkonkurencyjny w mistrzowskiej klasie „A” okazał się Adam Jażdżewski z Nadleśnictwa Spychowo. Wśród naszych solistów najlepszym wynikiem może się pochwalić Tadeusz Piankowski, który zdobył ex aequo z Karolem Kroskowskim 289 pkt. ale dzięki wyższej ilości punktów za zgodność z zapisem nutowym uplasował się na 3cim miejscu. W kategorii przesłuchań zespołowych konkurs odbył się jedynie w klasie muzyki myśliwskiej. Zwycięskim zespołem zabierającym róg myśliwski Parforce do Poznania został ZTM „Venator” z wynikiem 292 pkt. Nowy instrument w zespole był okazją do świętowania. Dzięki uprzejmości rodziców kolegi Tadzika mieliśmy zapewnione ognisko, przekąski i nocleg w jego domu w Kostowie. Korzystając z bliskiej odległości od morza wybraliśmy się na smażoną rybkę, i moczenie kostek w Bałtyku ;).

                    Konkurs odbył się w wakacyjnych klimatach i poważnie się zastanawiamy nad jego trwałym wpisaniem w kalendarz wyjazdowy Zespołu Venator.

 

Więcej wyników przesłuchać z konkursu, można znaleźć na stornie:

 http://www.muzyka.mysliwska.pl/2004/index.php?dz=4&i1=261&i2=5

  

 

autor, Rot Bartosz

Tu zobaczysz zdjęcia..

 


 

W porannych godzinach 17 czerwca 2013 roku Zespół „Venator” zapewnił oprawę podniosłej uroczystości Absolutorium Studentów Wydziału Leśnego. Tradycyjnie w Auli akademickiej UAM absolwenci studiów stacjonarnych jak i również niestacjonarnych odbierali dyplom magistra oraz gratulacje władz uczelni i wydziału. Wśród nich znaleźli się również nasi koledzy z zespołu w składzie: Hubert Szrama, Mateusz Grzyś, Tobiasz Szczesnowski, Maciej Puchała, Leszek Koliński. Absolwenci „Venatora” otrzymali listy gratulacyjne z rąk jej magnificencji rektora Grzegorza Skrzypczaka. Specjalne podziękowania w formie złotych tabliczek, zasłużeni członkowie otrzymali od pozostałej załogi zespołu oraz opiekuna zespołu dr hab. Macieja Skorupskiego.

Tu zobaczysz zdjęcia..


 

„Róg jak wicher, wirowatym dechem, niesie w puszczę muzykę i podwaja echem”

Ten fragment dzieła Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz” opisuje koncert wytrawnego myśliwego,
jakim był Wojski. Te niezwykłe dźwięki już od dawien dawna były przejawem kultury i tradycji łowieckiej. Również teraz mamy możliwość usłyszenia tej wyjątkowej muzyki. Okazją do tego są m. in. konkursy sygnalistów myśliwskich.

czytaj więcej...


W dniu 18 maja 2013 roku zespół „Venator” uczestniczył w „XIX Wielkopolskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich - Goraj Zamek”. Konkurs ten rokrocznie organizowany jest na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Rozpoczęcie konkursu odbyło się przy Zamku wybudowanym na początku XX wieku przez hrabię Wilhelma Bolko Emanuela von Hochberga pochodzącego z Pszczyny. Tam też odbyła się gala finałowa konkursu i wręczenie nagród. Zarówno przesłuchania solowe jak i zespołowe przeprowadzono w masztalerni na sali widowiskowej i gimnastycznej. 
W tym roku ilość uczestników była bardzo duża, przyjechali oni ze wszystkich krańców Polski, od woj. Zachodniopomorskiego przez Podlaskie po Małopolskie. Szacowano, że jeżeli zaprezentują się wszyscy zgłoszeni sygnaliści to zostanie pobity rekord ustanowiony podczas konkursu ogólnopolskiego zorganizowanego w Goraju w 2007 roku. Poza konkursem sygnalistów myśliwskich, odbył się również XI Ogólnopolski Konkurs Wabienia Jeleni, w ramach którego wyłoniono reprezentację Polski na Międzynarodowy Konkurs Wabiarzy. Kolejną ofertą konkursu był również III Pilski Konkurs Oceny Poroży Jeleni, gdzie zadaniem uczestników była prawidłowa ocena jakości wieńca jelenia, na podstawie obserwacji przez lornetkę ze znacznego dystansu. Miłośnicy psów nie mogli przegapić XI Pilskiego Pokazu Psów Ras Myśliwskich, a amatorzy piosenki myśliwskiej mogli podziwiać umiejętności uczestników Przeglądu Chórów myśliwskich. 
W efekcie przesłuchań sygnalistów w solowej mistrzowskiej klasie A na podium stanęli: 1.m-sc Natalia Hamczyk-Walkowiak reprezentująca Stowarzyszenie ZSM N-ctwa Babimost, 2.m-sc Tadeusz Piankowski członek ZTM „Venator”, oraz 3.m-sc Wojciech Śliczner reprezentujący Nadleśnictwo Grodzisk Wlkp. W efekcie zmagań w przesłuchaniach solowych dla średnio-zaawansowanych w klasie B stanęli: 1.m-sc Leszek Kowalik członek KŁ ”Jeleń” Zabrze, 2.m-sc Mateusz Grzyś reprezentant ZTM „Venator”, oraz 3.m-sc Sylwia Tomecka reprezentantka ZSLiE w Brynku. 
W zmaganiach przesłuchań zespołowych wystąpiliśmy w mocnym 20 osobowym składzie. W klasie G polegającej na zaprezentowaniu w mieszanym zespole małych i dużych rogów, wcześniej wylosowanych sygnałów myśliwskich klasy mistrzowskiej, wystąpiło 6 zespołów. Zespół zdobył „Venator” zdobył 1.m-sce, ku radości członków jak i również opiekuna który był z nami obecny podczas przesłuchania klasy G jaki i również na gali finałowej. Na koniec warto wspomnieć o medialnym sukcesie kol. Huberta Szramy, który udzielił wywiadu do materiału „to nam lata” który ukazał się w sobotnim (18.05.2013) wydaniu Wiadomości o 19:30 na TVP.
>>> ZOBACZ
 

oraz zobacz zdjęcie...


W dniu 11 maja 2013 roku zespół „Venator” po raz kolejny uczestniczył w zmaganiach sygnalistów podczas „X Gorzowskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich – Przeborowo 2013”. Konkurs ten rokrocznie organizowany jest w cichej i malowniczej wsi Przeborowo, na terenie ośrodka wypoczynkowego „Villa Drawa”. Konkurs ten ma charakter wybitnie plenerowy. Jury siedzi pod rozłożystymi lipami, natomiast za scenę przesłuchań służy grzbiet doliny pokryty świeżą majową trawą. Tłem konkursowej scenerii jest rzeka Drawa i ciągnące się nad jej brzegiem ciemnozielone olchy. Miejsce konkursu zlokalizowane jest 10 km od Drawieńskiego Parku Narodowego, a jedyną uciążliwością trwale związaną z tym konkursem są … insekty, przed którymi trzeba się zabezpieczyć decydując się na wyjazd w to piękne miejsce. Z formalnego punktu widzenia konkurs w Przeborowie stanowi eliminacje sygnalistów z województwa Lubuskiego, na konkurs ogólnopolski w roku następnym. Wcześniej funkcję tę pełnił konkurs w Łagowie Lubuskim, ale od roku 2011 nie jest już organizowany. 
W tym roku ilość uczestników dość duża, przyjechało dużo zespołów głównie z Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski. Poza sygnalistami zjawili się również wabiarze, gdyż w ramach konkursu przeprowadzony został Konkurs Szlachetnej Sztuki Wabienia Jeleni. W efekcie zmagań na podium przesłuchań w solowej mistrzowskiej klasie A stanęli: 1.msce Karolo Jurczyszyn reprezentujący N-ctwo Strzelce Krajeńskie – dawny kierownik ZTM „Venator”, 2.msce Tadeusz Piankowski członek ZTM „Venator” – obecny kierownik ds. muzycznych ZTM „Venator”, oraz 3.msce Leszek Koliński członek ZTM „Venator” – 1. głos Par Force naszego zespołu. W efekcie zmagań w przesłuchaniach solowych dla średnio-zaawansowanych w klasie B stanęli: 1.msce Rot Bartosz członek ZTM „Venator”, 2.msce Malwina Fikus reprezentantka ZTM „Venator”, oraz 3.msce Trafna Edyta reprezentantka KŁ „Ryś” w Dobiegniewie. Należy również wspomnieć o kolejnym sukcesie solowym, gdyż kolega Hubert Szrama – członek ZTM „Venator” zdobył 3.msce w Konkursie Szlachetnej Sztuki Wabienia Jelenia, jak sam stwierdził jest to jego pierwsze tego typu trofeum. 
W zmaganiach przesłuchań zespołowych podobnie jak w Złotoryi występowaliśmy w 13 osobowym składzie, a rezultat nie okazał się pechowy. Zespół zdobył 1 miejsce w klasie G polegającej na zaprezentowaniu w mieszanym zespole małych i dużych rogów, wcześniej wylosowanych sygnałów myśliwskich klasy mistrzowskiej. Zespół zdobył również 1 miejsce w klasie MB polegającej na zaprezentowaniu, dowolnych utworów muzyki myśliwskiej przygotowanych wcześniej przez zespół. 
Podsumowując można stwierdzić, że wyjazd do Przeborowa był bardzo udany. Złożyła się na to wspaniała słoneczna aura, wiosenna sceneria, przysmaki z grilla, przyjacielska atmosfera, sukcesy w zmaganiach, oraz nagrody które dostali wszyscy uczestnicy, gdyż konkurs w Przeborowie to jedyny w Polsce konkurs, podczas którego nikt nie odjedzie bez pamiątkowego przedmiotu.

zobacz zdjęcia...


Dnia 5 maja 2013 roku Zespół „Venator” miał szansę się zaprezentować podczas Wielkopolskich obchodów jubileuszu 90-ciolecia istnienia Polskiego Związku Łowieckiego. Obchody rozpoczęto Mszą Świętą odprawioną w intencji myśliwych i ich rodzin w Bazylice kolegiackiej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu znanej pod nazwą „Fara Poznańska”. W Bazylice zebrało się wielu myśliwych z Okręgu Wielkopolskiego. Obecne były poczty sztandarowe Zarządu Okręgowego jak i również kół łowieckich. Oprawę mszy zapewniła Capella Zamku Rydzyńskiego po kierownictwem Pana Mieczysława Leśniczaka w asyście Zespołu Trębaczy Myśliwskich Technikum Leśnego w Goraju, Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Grodzisk Wielkopolski i Zespołu Trębaczy Myśliwskich „Venator” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Po mszy, uroczystość obchodów przeniosła się do Auli Uniwersyteckiej – sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej. Na Auli wręczono odznaczenia łowieckie i zaprezentowano koncert muzyki „lasem i łowami inspirowanej”. Prowadzącym koncert był wcześniej wymieniony Mieczysław Leśniczak zaś wykonawcami, wcześniej wymienione zespoły wraz Zespołem Pieśni Myśliwskiej „Nemrod”, oraz Orkiestrą Dętą z Mieściska. Koncert był bardzo urozmaicony, gdyż poza sygnałami myśliwskimi usłyszeć można było znane melodie m.in. ze „Stawki Większej Niż Życie” czy też „Czarnych Chmur”. Na koniec organizatorzy przygotowali poczęstunek, podczas którego można było się wymienić wrażeniami z obchodów czy też porozmawiać w gronie przyjaciół.


Dnia 27-28 kwietnia 2013 roku Zespół „Venator” po raz drugi w tym roku wystawił na próbę swoje umiejętności po przez udział w XXII Krajowym Przeglądzie Sygnałów, Wiersza i Piosenki Myśliwskiej im. Rafała Minicha w Przechlewie. Przesłuchania odbyły się tradycyjnie w Restauracji „Fregata w Przechlewie. 11sto osobowy skład nie zawiódł i w efekcie zmagań Zespół „Venator” zdobył 1.msce w zespołowej klasie mistrzowskiej rogów mieszanych G, oraz 1.msce w zespołowej klasie muzyki myśliwskiej MB.


W dniu 22 -25 kwietnia 2013 roku zespół „Venator” miał szansę zaprezentować się podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Leśnictwa. Tematem konferencji było „Zaufanie społeczeństwa cennym kapitałem Lasów Państwowych”. Co roku konferencja organizowana jest przez inny Wydział Leśny, należący do Porozumienia Samorządów Studenckich Wydziałów Leśnych w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. W tym roku organizacja Konferencji przypadła Wydziałowi Leśnemu w Poznaniu, który na miejsce do debaty wybrał tradycyjnie Ośrodek Wczasowy „Leśna Przystań” w Rewalu. Zadaniem „Venatora” było podkreślenie uroczystego charakteru zarówno nieoficjalnego jak i oficjalnego rozpoczęcia i zakończenia konferencji. Zespół zaprezentował również koncert muzyki myśliwskiej. Pamiętajmy, że muzyka myśliwska jest bardzo medialną formą kontaktu ze społeczeństwem, sygnaliści zawsze prezentują się w stroju leśnym, bądź myśliwskim i wykonują „egzotyczną” dla przeciętnego odbiorcy formę muzyki, pochodzącą wprost z kniei.

zobacz zdjęcia...


Dnia 26 marca 2013 roku, członkowie Zespołu „Venator” spotkali się z wychowankami klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr. 21 w Dębcu, na zorganizowanym dla dzieci przedświątecznym „Poszukiwaniu Zająca”.

 Czytaj więcej...


16-17 marca 2013 - VII Kaczawskim Turnieju Sygnalistów Myśliwskim - W dniach 16-17 marca 2013 roku
zespoły i sygnaliści myśliwscy, mieli okazję do sprawdzenia swoich umiejętności na VII Kaczawskim Turnieju Sygnalistów Myśliwskim,
który odbył się tradycyjnie w malowniczym mieście o górniczych tradycjach - Złotoryi.
Czytaj więcej...